Blog

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Mutfağınızın en çok kirlenen bölgeleri ocağınızın kendisi ve çevresi… Ocağınızı temizlemeden ise gerçek bir mutfak temizliğinden bahsetmek mümkün değil. Hiç merak etmeyin; sıraladığımız adımları uygulayarak çok kolay bir şekilde ankastre ocağınızı temizlemeniz mümkün. Şimdi, ankastre ocak temizliği nasıl yapılır, anlatalım.

  • Eğer ocağınızı kullandıktan sonra temizliği yapacaksanız, yaşanabilecek ev kazalarını önlemek adına, öncelikle ocağın soğuduğundan emin olmalısınız.
  • Ocağın yüzeyini herhangi bir temizlik malzemesi ile buluşturmadan önce tüm parçalarını çıkarmalısınız. Ocak demirleri, gözler ve ocak taşlarını ocağın üzerinden almalı ve ardından varsa ocağın üzerindeki kırıntıları, yemek artıklarını nemli bir bez ile almalısınız. Bu arada kullanacağınız bezin, ocak yüzeyine zarar vermeyecek dokuda olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Ankastre ocak temizliğinin püf noktalarından biri, ocağınıza uygun temizlik malzemesini seçmektir. Cam, çelik ya da inox ürünlere uygun yağ çözücüler bu konuda size yardımcı olabilir. Yüzeye uygun temizlik ürünü kullanmadığınız takdirde ise çizilmeler meydana gelebilir.
  • Ocağa yağ çözücüyü sıktıktan sonra, bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyiyle yağ çözücüyü iyice yayın. Ardından ocak üzerinden aldığınız gözlere de yağ sökücü sıkabilirsiniz. Ardından gözleri, süngerin yumuşak yüzeyi ve bulaşık deterjanı ile yıkayıp temiz su ile durulayabilirsiniz.
  • Ocak taşlarını, bulaşık deterjanı ile bulaşık süngerinin sert yüzeyini kullanarak temizleyip ardından durulamalısınız.
  • Ocağınızın yüzeylerinden sonra, en kirlenen bölümü ocak demirleridir. Bu nedenle “Ankastre ocak demirleri nasıl temizlenir?” sorusunun cevabını aramanız gayet normal. Ocak demirlerini temizlemek için demirlere yağ çözücü sıkabilir ve beklettikten sonra bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz.
  • Üzerine yağ çözücü sıktığınız ocağı nemli bir mikrofiber bez ile silin. Bezi deterjandan arındırdıktan sonra yine nemlendirip ocağın üzerini silin ve ocağın üstünü yağ çözücüden tamamen arındırın.
  • Yüzeye uygun bir bez ile ocağı kurulayın. Cam, çelik ve inox yüzeylere özel üretilen bezleri kullanmak aynı zamanda “Ankastre ocak nasıl parlatılır?” sorusunun cevabıdır. Kurulama işleminin ardından ocak taşlarını, gözlerini ve demirlerini yerleştirin. Bu aşamada gözlerin ve ocak taşlarının tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

Son olarak minik bir ipucu: Ocağınızın üzerine sıçramış ya da taşmış artıkları hemen temizlerseniz kuruma meydana gelmez ve lekeler kolaylıkla çıkar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir